Erkių platinamos ligos ir vaikai: ABC

Ką apie erkių platinamas ligas vaikams būtina žinoti jų tėvams ir seneliams?

Pataria medicinos entomologė, biomedicinos mokslų daktarė Milda Žygutienė

Žavus laikmetis – vasara. Kartais norisi aprėpti visą gamtos grožį, pabūti paupyje, paežerėje, miške ar pabraidyti po pievą. Per greitą gyvenimo būdą neturime tiek laiko ir galimybių, kad galėtume patenkinti visus norus, bet vasara yra tas laikas, kuomet savaitgalį ar kokią laisvesnę pavakarę praleidžiame atviroje gamtoje ir ypač, jei turime šeimoje vaikų.

Kaip bebūtų nemalonu, bet grožėdamiesi ir džiaugdamiesi Lietuvos žaluma, privalome prisiminti ir savo sveikatos apsaugą.

Yra įsitikinusių, kad vaikai neserga erkių pernešamomis ligomis. Netiesa, endemiškose erkinio encefalito (toliau EE) šalyse vaikai serga ir EE ir Laimo liga (toliau LL). Lietuvoje kasmet vaikai sudaro apie 8 proc. visų sirgusių EE ir tiek pat – LL.

Ką reikėtų žinoti?

Erkės tyko ant žolinių augalų, jais ropoja, o mėgstamiausias aukštis – apie vieną metrą. Vaikai kaip tik ir yra tokio ūgio. Dėl šios priežasties vaikams dažniausiai erkės įsisiurbia galvos srityje (plaukuota dalis, kaklas).

Kaip išvengti erkės įkandimo?

  • Einant į lauką, mažylį aprenkite kuo šviesesniais drabužiais taip, kad didesnė kūno dalis būtų pridengta; kelnės sukištos į batus arba į kojines, o palaidinė ar megztukas sukištos į kelnes; rankogaliai glaudžiai prigludę prie rankų, o apykaklė užsegta.
  • Mažylio galvą apriškite skarele arba uždėkite gerai priglundančią kepurę/gobtuvą.
  • Naudokite repelentus - medžiagas, kurios atbaido erkes. Naudokite tik įdėmiai perskaitę gamintojo informaciją ir tik vaikams skirtus repelentus.
  • Grįžus iš lauko, atidžiai apžiūrėkite mažylio kūną – ar nėra ropojančios ar įsisiurbusios erkės; pervilkite drabužius.

Kaip pašalinti erkę ir ką daryti toliau?

Aptikus įsisiurbusią erkę, reikia kuo greičiau ją ištraukti. Erkinio encefalito virusas lokalizuojasi erkių seilių liaukose, todėl jau siurbimosi metu erkė gali jį įšvirkšti, o Laimo ligą sukeliančios borelijos susitelkusios erkės žarnyne, tad didesnė tikimybė jomis užsikrėsti yra tuomet, kai erkė yra įsisiurbusi parą ir ilgiau.

Aptikus įsisiurbusią erkę, rekomenduojama negaišti laiko kelionėms pas medikus, o paskubėti ištraukti erkę patiems:

  • netepkite erkės riebalais, alkoholio turinčiais tirpalais, nes taip sudirginta erkė aktyviau išskiria seiles, kuriose gali būti ligų sukėlėjų;
  • erkę patogiausia ištraukti pincetu; sučiupkite ją kuo arčiau žmogaus odos ir staigiu judesiu timptelkite į viršų;
  • žaizdelę dezinfekuokite;
  •  ištraukus erkę, odoje dažniausiai lieka nedidelis paraudimas. Stebėkite mėnesį. Jei paraudimas didėja ir jo skersmuo per kelias dienas tampa didesnis nei 5 cm, vaiką skubiai parodykite gydytojui. Jei vaikui pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, būtinai kreipkitės į gydytoją ir nurodykite erkės įsisiurbimo datą.

Kaip skiepyti vaikus?

Efektyviausia apsaugos priemonė nuo erkinio encefalito – skiepai. Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus. Vakcinacija nuo erkinio encefalito nėra vienkartinis veiksmas. Imunitetas susidaro po trijų vakcinų: pirmoji ir antroji vakcinos dozė suleidžiamos nuo 1 iki 3 mėnesių intervalu, o trečioji skiriama praėjus 5–12 mėnesių. Vėliau, pagal gamintojų rekomendacijas, vaikams, kaip ir suaugusiems, reikalingos palaikomosios vakcinos nuo erkinio encefalito dozės.​​​​​​​ Vakcinos nuo Laimo ligos nėra.